Plusy i minusy picia świeżych soków

Jak zapewne doskonale wiesz, słodkie napoje i kartonowe soki są nienajlepszym wyborem. Dużo w nich bowiem cukru i chemii, co nie służy żadnemu organizmowi. Alternatywą są… Świeże, wyciskane soki warzywne i owocowe. Czy naprawdę warto po nie sięgnąć?

Jakie są plusy picia świeżo wyciskanych soków?

Podstawowym faktem jest, że nie są one produkowane z domieszką chemii czy słodzików. Są świeże, tak więc dostarczają do organizmu ogromną dawkę witamin, a także inne, drogocenne minerały. I tak, sok z pomarańczy zawiera hesperydynę, poprawiającą funkcjonowanie układu krwionośnego. Sok jabłkowy z kolei bardzo pozytywnie wpływa na pracę jelit i trawienie pokarmów. Co ciekawe, odpowiada on również za utrzymywanie odpowiedniej formy… Umysłowej!

Jeżeli lubisz grejpfrut, sok z tego owocu wspomoże walkę z odchudzaniem! Soki z wyciśniętych winogron zapobiegają miażdżycy i usprawniają pamięć, a soki z wiśni wspomagają wydalanie kwasu moczowego i łagodzą bóle mięśni po ciężkim treningu.

Ciekawe są również popularne ostatnio soki żurawinowe, bogate w witaminę C – pomagają one leczyć zakażenie dróg moczowych i zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy. Sok z marchwi jest z kolei doskonałym źródłem witaminy A, C i beta karotenu – dzięki niemu, skóra ma piękny kolor, a wzrok polepsza się. Podobnie działa zresztą sok z dyni, dodatkowo działając regenerująco na wątrobę.

Zatem, czy są jakieś wady picia świeżych soków?

Cóż, soki te zawierają sporą ilość cukrów naturalnych. Jeżeli więc będziesz wypijała je w nadmiarze, wtedy będziesz miała niemały problem. Prawdą jest, że w świeżo wyciskanych sokach nie znajdziemy cukru dodanego. Jednak, cukier naturalny również potrafi zaszkodzić całemu ciału. Świeże soki są również ubogie w błonnik – to może sprawić, że po wypiciu takiego soku będziesz zwyczajnie… Głodna! Błonnik wpływa także pozytywnie na gospodarkę lipidową i układ pokarmowy, więc jego brak nie jest dla nas korzystny.

W wyniku obróbki, czyli podczas wyciskania warzyw i owoców, dochodzi również do częściowej utraty witamin. Dlatego, mimo wszystko, lepiej zjadać warzywa i owoce na surowo. Fakt, wyciskane soki zawsze są lepsze od kartonowych! Jednak, beztroskie opijanie się nimi może pogorszyć stan sylwetki, a także utrudnić redukcję tłuszczu. Bo cukier, nawet ten najzdrowszy, w nadmiernych ilościach zawsze potrafi zaszkodzić!

Artykuł Plusy i minusy picia świeżych soków poleca dietetyk katowice

Po więcej artykułów zapraszamy na bloga

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *