KATE SHEPPARD

KATE SHEPPARD

Czy bycie kobietą oznacza mniej ważny głos w świecie i mniejsze uprawnienia? Oczywiście, że nie! Dzięki kobietom takim, jak Kate Sheppard, kobiety zyskały takie same prawa, jak mężczyźni.

Wcale w nie tak odległych czasach mężczyźni byli zdania, że rola kobiet ogranicza się tylko do… służenia im. Sądzili, że nadają się one jedynie do sprzątania, wychowywania potomstwa, gotowania i „pachnienia” – miały ubierać się w długie suknie ze sznurowanym gorsetem, pięknie wyglądać i być dobrymi dla swoich mężów. Nieważne, że ściśnięta w gorsecie kobieta niemal nie mogła oddychać i chodzić – liczyło się jej zewnętrzne piękno, więc nie zwracano uwagi na kłopoty zdrowotne.

Kobietom należą się prawa wyborcze!

Kobiety nie mogły pracować również poza domem. Tak samo, zakazane było im uprawianie jakichkolwiek sportów i… zarządzanie w kraju. Mało tego, kobiety nie mogły nawet głosować. Jedna z nich, Kate Sheppard stwierdziła, że dłużej tak być nie może. Kobiety powinny przecież cieszyć się z tych samych rzeczy, co mężczyźni. Dlaczego pozbawione są możliwości swobody wyrażania myśli, głosowania lub noszenia wygodnej odzieży? Dlatego też, pewnego dnia Kate postanowiła, że skoro kobietom należą się prawa wyborcze, to musi o to zawalczyć. Nadszedł czas na… zrzucenie uwierających gorsetów!

Pomysł Kate zaszokował wszystkich, jednak zdecydowanie natchnął do błyskawicznego działania. Kobieta zaczęła zbierać podpisy pod swoją petycją – było ich tak dużo, że zaczęła sklejać kartki w celu stworzenia długiego rulonu! Następnie, zaniosła go z dumą do parlamentu i rozwinęła ostentacyjnie na podłodze, niczym królewski dywan. Lista była tak długa, jak siedemdziesiąt ciężarówek i okazała się jednocześnie najobszerniejszą złożoną petycją świata.

Upór przynosi sukces!

Cóż, ustawodawcom dosłownie odebrało mowę. I tak, dzięki Kate Sheppard, Nowa Zelandia stała się jednym z pierwszych krajów na świecie, gdzie kobiety zyskały możliwość głosowania. Dzięki determinacji Kate, płeć piękna zrzuciła krępujące gorsety i mogła wreszcie cieszyć się… wolnością. Należy pamiętać, że nam – kobietom – należą się takie same prawa i nie możemy się bać wyrażania samych siebie. W końcu właśnie o to walczyły nasze poprzedniczki.

Jak jeść zdrowo i pozostać FIT? Artykuł polecany przez dietetyk katowice.

Szukasz dobry masaż Katowice? Zapraszamy również na depilacja laserowa katowice.

Po więcej inspirujących artykułów zapraszany na naszego bloga.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *