IRENA SENDLEROWA

IRENA SENDLEROWA

Czy można być dobrym człowiekiem mimo niesprzyjających warunków? Oczywiście, że tak! Wystarczy przyjrzeć się historii naszej rodaczki, Ireny Sendlerowej.

Irena jako mała dziewczynka mieszkała w Polsce, w Warszawie. Dziewczynkę wychowywał ojciec, który był jej największym autorytetem i przyjacielem. Pewnego dnia, w obecnej stolicy naszego państwa wybuchła ogromna epidemia tyfusu. Tato Ireny był znakomitym lekarzem. Mimo, że mógł uciec daleko od zakażonych chorobą i nie narażać się, on postanowił zająć się chorymi pacjentami. Niestety, po jakimś czasie lekarz… sam zachorował.

Bohaterska postawa, mimo wojny

Zanim ojciec zmarł, poprosił córkę o jedno – żeby pomagała ludziom, kiedy będą tego potrzebować. Młoda Irena bardzo wzięła sobie słowa taty do serca. Kiedy naziści zaczęli prześladować niewinnych Żydów, dziewczyna rozpoczęła pomaganie ich rodzinom w celu ocalenia żydowskich dzieci przed śmiercią. Postanowiła nadawać im chrześcijańskie imiona i szukać dla nich chrześcijańskich domów po to, by tam bezpiecznie ich „przetrzymać” na czas prześladowań.

Irena zapisywała zarówno prawdziwe, jak i nowe imiona dzieci na skrawkach papieru i uporczywie chowała je w… słoikach po dżemie. Następnie zakopywała je pod drzewem, które rosło w ogrodzie znajomych. W celu zmylenia niemieckich strażników i odwrócenia ich uwagi, dziewczyna wytrenowała psa – szczekał on wtedy, gdy mu kazała. Irena ukrywała dzieci wszędzie: w workach, kartonach, torbach z ubraniami. Zdarzało się, że przetrzymywała je nawet w… trumnach.

Odwaga kluczem sukcesu

Kiedy wojna dobiegła końca, Irena odkopała słoiki i dzięki temu sprawiła, że mnóstwo dzieci powróciło do swoich prawdziwych rodzin. W ciągu trzech miesięcy dziewczyna zdołała ocalić aż… dwa i pół tysiąca dzieci! To niesamowite zwłaszcza, że tak naprawdę nikt jej w tym nie pomagał.

Irena Sendlerowa jest zatem doskonałym przykładem na to, iż nie można się bać. Żeby osiągnąć sukces, należy odważnie kroczyć ku wyznaczonemu celu i nie poddawać się – mimo wielu przeciwności. Gdzieś na końcu drogi czeka bowiem sukces, o którym tak marzymy

Jak jeść zdrowo i pozostać FIT? Artykuł polecany przez dietetyk katowice.

Szukasz dobry masaż Katowice? Zapraszamy również na depilacja laserowa katowice.

Po więcej inspirujących artykułów zapraszany na naszego bloga.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *