HELEN KELLER

HELEN KELLER

Jak można osiągnąć spełnienie i sukces życiowy, skoro… nie można ani nic usłyszeć, ani zobaczyć? Działaczka społeczna, Helen Keller, jest znakomitym przykładem kobiety z pasją, która pokonała swoją niepełnosprawność!

Helen jako mała dziewczynka straciła wzrok i słuch na skutek ciężkiej choroby. Często nie mogła się z tym pogodzić, leżąc na ziemi i płacząc ze złości i niemocy. Zazdrościła wszystkim dzieciom, które mogły patrzeć na piękno świata i słyszeć odgłosy natury. Sądziła, że nic już tu po niej, skoro nie może w żaden sposób porozumieć się – ani z człowiekiem, ani ze światem.

Konsekwencja i upór początkiem… sukcesu

Mama dziewczynki nie mogła znieść widoku smutnej córki i pewnego dnia poszła z nią do szkoły dla osób niewidomych. Anne Sullivan, która była młodą i szalenie uzdolnioną nauczycielką w placówce, postanowiła nauczyć dziewczynki… mowy. Zachodziła jednak w głowę, jak właściwie ma to zrobić. Jak miała nauczyć dziecka słowa „lalka”, skoro Helen nawet nie mogła jej zobaczyć? Albo jak nauczyć dziewczynkę słowa „woda”, kiedy ona nie jest nawet w stanie przypomnieć sobie brzmienie ludzkiego głosu? Wtedy uzmysłowiła sobie, że pozostał przecież jeszcze zmysł… dotyku! A więc uporczywie wkładała rączkę dziewczynki pod strumień wody i palcem kreśliła jej na dłoni słowo „woda”. Dzięki temu Helen zrozumiała, że słowa kreślone na rączce są różnymi rzeczami! Dziewczynka przykładała palce do warg Anne i czując na nich drgania nauczyła się budowania poszczególnych słów, jakie wymawiała nauczycielka. Pewnego dnia Helen wreszcie przemówiła!

Sukces, mimo niepełnosprawności

Mało tego, dziewczynka nauczyła się alfabetu Braille’a, a także języka francuskiego, niemieckiego łaciny oraz greki! Z czasem ta dzielna dziewczyna zaczęła wygłaszać prelekcje oraz mężnie broniła praw niepełnosprawnych. Zaczęła również podróżować i wcale nie potrzebowała do tego słów – wystarczył jej… mocny uścisk radości.

Niepełnosprawność nie jest końcem życia i warto o tym pamiętać! Mimo niej, każda kobieta może w życiu jeszcze wiele osiągnąć – a Helen jest tego znakomitym przykładem.

Jak jeść zdrowo i pozostać FIT? Artykuł polecany przez dietetyk katowice.

Szukasz dobry masaż Katowice? Zapraszamy również na depilacja laserowa katowice.

Po więcej inspirujących artykułów zapraszany na naszego bloga.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *