Dlaczego mężczyźni lepiej gotują?

Dlaczego mężczyźni lepiej gotują?

Niepodważalnym faktem jest, że mężczyźni zdominowali restauracje, a nawet… Programy kulinarne. Czy jednak wpływa to znacznie na fakt, że ponoć to właśnie oni najlepiej gotują?
Mężczyzna inny ma smak…

Oczywiście, mowa o jego kubkach smakowych! Cóż, mężczyźni posiadają około 60% więcej receptorów smakowych, niż kobiety. Właśnie to sprawia, że ich smak jest nieco bardziej wyczulony. Jeżeli chodzi o ich przewagę na stanowisku szefa kuchni, decyduje o tym ich większa… Siła fizyczna. Podobno, są oni także bardziej odporni na warunki, panujące w kuchni (tj. wysokie temperatury), ale też na pojawiający się stres czy mocno napięty czas pracy w zawodzie kucharza. Mówi się, że mężczyźni są bardziej cierpliwi i lepiej nastawieni na wyznaczony cel, co rzutuje na ich wytrwałość, chociażby w pracy nad nowym przepisem. Panowie chętniej niż kobiety sięgają również po takiego rodzaju dania, których przygotowanie jest bardzo czasochłonne.

Ale, to przecież kobiety zawsze gotowały!

No, właśnie! Gotowanie nigdy nie było obowiązkiem mężczyzn – przecież oni od zawsze odpowiadali za dostarczenie produktów do przygotowania potrawy. Kobiety były nieco więc przymuszane do „stania nad garnkami”. A jak lubić coś, do czego się zmusza? Panowie są coraz bardziej ciekawi, jak samemu zabrać się za ugotowanie czegoś pysznego. Ta ciekawość często przeradza się w… Pasję! Kobiety dbały zawsze o to, by każdy członek rodziny zjadł smacznie i zdrowo. Z kolei dla panów kuchnia jest dziś swego rodzaju sztuką, co skutkuje zdobywaniem przez nich lepszej reputacji w oczach potencjalnych pracodawców.

A więc, mężczyźni „pichcą” lepiej od kobiet?

Cóż, właściwie rzadko można zobaczyć kobietę jako szefową kuchni eleganckiej restauracji czy hotelu. Po prostu, kobiety raczej niezbyt pewnie czują się przy tworzeniu kompozycji, które często są z bardzo skrajnych światów (jak mięso podawane z sosem czekoladowym). Wynika to też z racji, iż panie rzadziej eksperymentują, stawiając jednak na kuchnię tradycyjną. Zabawa w kuchni zdecydowanie wyróżnia mężczyzn, którzy często zachowują się w niej, niczym artyści. Jednak, przecież nie każde wymyślne danie od razu musi stać się arcydziełem. Dlatego też, dobre gotowanie jest nie tylko kwestią niebanalnych rozwiązań, ale i cudownego… Smaku. A przecież o taki nietrudno jest i u kobiet!

 

Artykuł Dlaczego mężczyźni lepiej gotują? poleca dietetyk katowice

Po więcej artykułów zapraszamy na bloga 

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *